X
تبلیغات
پرتو گاما
براي نخستين بار در کشور ؛
توليد برنج با استفاده از فناوري هسته‌اي در رشت

رئيس موسسه تحقيقات برنج گفت: با استفاده از فناوري انرژي هسته اي براي نخستين بار در كشور رقم جديدي از برنج در گيلان توليد شده است.

به گزارش خبرنگار برنا در گيلان، شهدي گفت:اين محصول جديد حاصل 5 سال تلاش و تحقيق كارشناسان اين موسسه است كه توانستند با پرتو دهي اشعه گاما به ژن ارقام محلي هاشمي، دم سياه و سالاري به گونه‌اي جديد از برنج دست يابند كه در مقايسه با ارقام محلي در برابر خشكسالي از مقاومت بالا برخوردار و با ذايقه ايراني متناسب است.
وي مقاوم بودن در برابر آفت كرم ساقه خوار برنج، ميزان كودپذيري بالا، افزايش عملكرد و كاهش مصرف سموم شيميايي را از مهم ترين مزاياي اين محصول اعلام كرد و افزود: برنج هسته‌اي به دليل داشتن ساقه‌هاي كوتاه و مقاوم، ميزان مصرف آب را 60 تا 70 درصد نسبت به ارقام محلي كاهش و ميزان محصول را تا يك تن در هر هكتار افزايش مي‌دهد.
رئيس موسسه تحقيقات برنج در پايان تصريح كرد: تا سال آينده سه رقم جديد از برنج هسته‌اي به وسيله اين موسسه معرفي مي‌شوند.
+ نوشته شده در یکشنبه سوم خرداد 1388ساعت 12:3 توسط مسعود |

خبرنامه
آدرس پست الکترونیکی:
نظرسنجی: صف بندی اصلاح طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری
پیش بینی شما از صف بندی اصلاح طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری چیست؟
خانه | علمی | برنج هسته‌اي در کشور توليد شد

برنج هسته‌اي در کشور توليد شد

اندازه ی فونت: Decrease font Enlarge font
image

رئيس موسسه تحقيقات برنج کشور گفت: با پرتودهي اشعه گاما به ژن ارقام محلي هاشمي، دم سياه و سالاري گونه ‌جديدي از برنج به دست آمد که در مقايسه با ارقام محلي در برابر خشکسالي از مقاومت بالا برخوردار و با ذائقه ايراني متناسب است.

به گزارش خبرگزاري مهر از رشت، پس از عرضه "جو هسته اي" در کشور اين بار نوبت به "برنج هسته اي" رسيد، برنجي که در صورت کشت انبوه، توليد برنج در کشور را حداقل يک تا دو تن در هر هکتار نسبت به ارقام بومي افزايش مي دهد.

پس از پنج سال تلاش و تحقيق با استفاده از فناوري انرژي هسته‌اي براي نخستين بار در کشور نوع جديدي از برنج در گيلان توليد شد.

عباس شهدي کومله رئيس موسسه تحقيقات برنج کشور مقاوم بودن در برابر آفت کرم ساقه خوار برنج، ميزان کودپذيري بالا، افزايش عملکرد و کاهش مصرف سموم شيميايي را از مهمترين مزاياي اين محصول عنوان کرد و گفت: برنج هسته ‌اي به دليل داشتن ساقه‌هاي کوتاه و مقاوم، ميزان مصرف آب را 60 تا 70 درصد نسبت به ارقام محلي کاهش و ميزان محصول را تا يک تن در هر هکتار افزايش مي‌دهد.

وي اظهار داشت: اين نوع برنج در بين محققان به عنوان برنج پاکوتاه معروف است، قابليت باروري زيادي دارد و از هرگونه آفت مصون است زيرا قد کوتاه آن باعث مي شود که برنج در شرايط مطلوبي تغذيه کند.

اين مقام مسئول در مرکز تحقيقات برنج کشور با اشاره به اينکه دوره رشد برنج هسته اي همانند ساير برنجها است، خاطرنشان کرد: اين نوع برنج که تغييرات ژنتيکي در آن صورت گرفته را مي توان در تمام نقاط کشور کشت کرد.

شهدي با اعلام اينکه تحقيقات بر روي برنج هسته اي در مؤسسه تحقيقات برنج با همکاري سازمان انرژي هسته اي بوده است، افزود: اين تحقيق دستاورد خوبي براي بخش کشاورزي به ارمغان آورده و توليد برنج هسته اي در سطح گسترده اي در کشور دنبال مي شود.

رئيس موسسه تحقيقات برنج کشور در ادامه با بيان اينکه نخستين رقم برنج هسته‌ اي امسال در گيلان برداشت شده است، افزود: تا سال آينده سه رقم جديد از برنج هسته ‌اي از سوي اين موسسه معرفي مي‌شود.

يک عضو هيئت علمي دانشگاه گيلان نيز گفت: استفاده از انرژي هسته اي در کشاورزي باعث افزيش محصول، کاهش مصرف کود، سم شيميايي و افزايش ضريب سلامت محصول مي شود.

دکتر مسعود اصفهاني اعلام کرد: با استفاده از فناوري هسته اي رقم هاي جديد بذر محصولات توليد مي شود که مقاوم به شوري زمين، کم آبي، خشکسالي و اقليمهاي سردسيري و گرمسيري است.

وي گفت: در حال حاضر با استفاده از تحقيقات هسته اي شش سويه جديد بذر پنبه، دو سويه جديد بذر برنج، چهارسويه جديد بذر نخود، 9 سويه بذر ذرت و يک سويه جديد بذرعدس به دست آمده است که در آينده تبديل به ارقام جديد بذر با ويژگي مقاومت بيشتر خواهد شد.

اصفهاني گفت

+ نوشته شده در یکشنبه سوم خرداد 1388ساعت 11:43 توسط مسعود |

طرح پژوهشي-- سال 1371

بررسي تاثير اشعه موتاژنهاي فيزيكي (گاما) بر روي ارقام برنج

h t t p : / / d a t a b a s e . i r a n d o c . a c . i r

به منظور بررسي اثر مواد فيزيكي موتان زاد (گاما) بر روي ارقام برنج (بينام و موسي طارم) در سال 1372 از تعداد 514 بوته انتخابي از لاينهاي M2 بينام تعداد 31 بوته و از 204 بوته از بوته از لاينهاي M2 موسي طارم 137 بوته از 6 تيمار با توجه به اهداف طرح انتخاب گرديد. و براي بررسي بيشتر به نسل بالاتر M4 در سال 1373 در مقايسه با شاهد مورد مطالعه قرار خواهند گرفت .

وزارت كشاورزي، مؤسسه تحقيقات برنج
مؤسسه تحقيقات برنج [دولتي]
برنج بينام / برنج / موتاژن فيزيكي / اشعه<-----پرتو / پرتو گاما / برنج موسي طارم
Binam rice / Rice / Physical mutagene / Gama radiation / Mosa taram rice

Serial no: 00089675 == Call No. : 27769

+ نوشته شده در شنبه دوم خرداد 1388ساعت 17:15 توسط مسعود |

ساعت خود را با پرتو های گاما تنظیم کنید

اخترشناسان برای نخستین بار با بهره گیری از رصدخانه H.E.S.S منشا پرتو گامایی را در فضا یافته اند که همانند یک ساعت طبیعی عمل می کند.

H.E.S.S نمایی از رصدخانه پرتو گاما این پرتو ها که از پر انرژی ترین پرتو های گامای کشف شده می باشند ، از یک سیستم دوتایی با عنوان LS 5039 گسیل می شوند؛ این سیستم که از ستاره ای آبی رنگ با جرمی بیست برابر جرم خورشید به دور همدمی ناشناخته-به احتمال زیاد یک سیاه چاله- تشکیل شده ،برای نخستین بار توسط تیم H.E.S.S. در سال 2005 میلادی کشف گردید.ما از دهه 1960 میلادی -زمانی که نخستین تب اختر رادیویی تحت عنوان Little Green Men-1 کشف گردید-با گسیل منظم پرتو های گاما آشنا هستیم.اما همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، برای نخستین بار است که چنین سیگنال های منظمی از پرتو های گامای پر انرژی(100000 بار پر انرژی تر نسبت به مورد قبلی) کشف شده است.

در این سیستم، دو جرم در فاصله ای نزدیک(1.5 تا 2.5 برابر فاصله زمین تا خورشید) هر چهار روز یک بار به دو یکدیگر می گردند .

دکتر پائولا چادویک عضو تیم H.E.S.S. از دانشگاه دورام در این باره می گوید: چگونگی تغییرات پرتو های گاما، LS 5039 را به آزمایشگاهی ویژه برای بررسی افزایش شتاب اجسام در نزدیکی سیاه چاله ها تبدیل

کرده است.مکانیزم های مختلف ،در تغییرات سیگنال های پرتو گامایی که به زمین می رسند تاثیر گذار اند.با بررسی این تغییرات دانشمندان قادر خواهند بود تا اطلاعات بسیار ارزشمندی پیرامون سیستم های دو تایی از جمله LS 5039 و تحولاتی که در اطراف یک سیاه چاله صورت می گیرد، بدست آورند.

هنگامی که سیاه چاله همدم در مقابل ستاره و زمین قرار می گیرد سیگنال های پرتو گاما به حداکثر میزان خود می رسند و هنگامی که سیاه چاله از پشت ستاره عبور می کند، سیگنال ها بسیار ضعیف می شوند.

این گونه تصور می شود که ذرات گاز و غباری که توسط باد ستاره ای از اتمسفر ستاره خارج شده و به سوی سیاه چاله روانه می شوند، شتاب گرفته و به سرعت شروع به گردش می کنند، در این بین افزایش دمای ذرات باعث گسیل پرتو های گاما می شود.

همدم ستاره-سیاه چاله- نیز همچون یک کاوش گر اطلاعاتی عمل می کند؛و بسته به فاصله اش تغییرات میدان مغناطیسی ستاره را در تغییرات سیگنال های پرتو گاما بازتاب‌ می دهد.

علاوه بر آنچه گفته شد، دلیلی هندسى نیز می تواند گسیل این میزان از پرتو گاما را توجیه کند؛بر طبق فرمول معروف آلبرت اینیشتین (E=mc2) ماده و انرژی یکسان هستند و جفت ذره و ضد ذره می توانند متقابلا باعث از بین رفتن (خنثی کردن) نور شوند. با قرينه هنگامی که پرتو های گامای پر انرژی با پرتو های نور ستاره برخورد می کنند،می توانند تبدیل به ماده (جفت الکترون و پادالکترون) شوند. بنا بر این پرتو های نور ستاره به پرتو های گاما شباهت دارند؛ مه ای که منبع پرتو های گاما را به هنگام گذر سیاه چاله از پشت ستاره تشکیل می دهد و تا حدودی منبع اصلی را پنهان می کند.گیلامی دوبوس از آزمایشگاه اختر فیزیک رصدخانه گرینوبل در پایان افزود: جذب تناوبی پرتو های گاما تصویری بسیار جالب از تولید جفت ماده و ضد ماده از نور می باشد، اگرچه که دیدگاه شتاب ذرات را در این سیستم در پرده ای از ابهام فرو می برد.

نتایج این تحقیقات در نوامبر سال جاری میلادی در ژورنال اختر فیزیک به چاپ رسید.
منبع : پارس اسکاي

+ نوشته شده در شنبه دوم خرداد 1388ساعت 17:10 توسط مسعود |

طرح پژوهشي-- سال 1369

بررسي امكان بكارگيري روش نر عقيمي توسط پرتو گاما جهت كاهش انبوهي آفت كرم ساقه‌خوار

h t t p : / / d a t a b a s e . i r a n d o c . a c . i r

حشرات مهمترين و پرجمعيت ترين گروه جانوري بوده كه با داشتن ويژگيهاي خاص فيزيولوژيك توانسته اند در سخت ترين شرايط يه زندگي خود ادامه داده و نسل خود را مصون نگه دارند و همين گروه جانوري بيشترين خسارات و صدمات را به انسان وارد مي سازند .گروهي از حشرات به عنوان آفات محصولات كشاورزي و گروهي ديگر نيز به عنوان ناقلين بيماريهاي انساني محسوب مي گردند . محصولات كشاورزي همه ساله خسارات از 25-12 درصد محصولات كشاورزي در كشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته متغير است و همچنين گروهي از حشرات جز ناقلين بيماريهاي انساني محسوب مي شوند و تاكنون باعث بروز اپيدمي هاي متعدد بيماريهاي خطرناك در طول تاريخ شده اند كه منجر به مرگ و مير ميليونها تن گرديده است و عده اي مرگ و مير برخي تمدن ها را مربوط به شيوع اين اپيدمي ها مي دانند براي كنترل آفات و حشرات ناقل بيماري تاكنون روش‌هاي مختلفي مورد استفاده قرا گرفته كه مي توان روشهاي زراعي ، شيميائي و بيولوژيكي را نام برد كه يكي از بي خطرترين و سالم ترين روشها كه محيط زيست را از آلودگي مصون نگه ميدارد روش‌هاي بيولوژيك مي باشد.

وزارت كشاورزي ، موسسه تحقيقات آفات و بيماريهاي گياهي
سازمان تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي [دولتي]
انتقال بيماري / كنترل / مبارزه شيميائي(گياه) / مبارزه بيولوژيكي (گياه) / مبارزه زراعي / نر عقيمي (حشره) / اشعه گاما / كرم ساقه‌خوار برنج / آفات گياهي

Serial no: 00073850 == Call No. : 11412

+ نوشته شده در شنبه دوم خرداد 1388ساعت 16:58 توسط مسعود |